Misją konferencji była zmiana świadomości społecznej oraz budowanie kultury sprzyjającej odkrywaniu i rozwijaniu indywidualnych uzdolnień młodych ludzi poprzez odwołanie się do wybitnych Polaków. Chodzi o lepsze niż do tej pory dostrzeganie i docenianie młodych ludzi, obdarzonych ponadprzeciętnym czy wybitnym potencjałem, a także zmotywowanie pozostałych do odkrywania pasji i pomnażania talentów. Konferencja przyczyniła się do upowszechniania wśród rodziców, nauczycieli szkolnych i akademickich, dyrektorów placówek oświatowych, rektorów uczelni, pracowników oświaty – świadomości, że talent osoby jest nie tylko atutem kariery zawodowej jednostki, ale również dobrem cennym dla narodu, państwa, gospodarki, kultury i społeczeństwa obywatelskiego. Są to dobre tradycje polskiej myśli społeczno-politycznej w szczególności związane z pozytywistycznymi ideałami pracy, koncepcją Paderewskiego czy Dmowskiego. Każdy ma talent (indywidualny potencjał), warto go odkrywać i pomnażać w rodzinie, w szkole, na uczelni czy w społeczności lokalnej.
Cele konferencji:
Wskazali jak odkrywać i rozwijać indywidualne uzdolnienia na przykładach biografii wybranych wybitnych polskich geniuszy i patriotów. Ponadto zaproszeni trenerzy edukacji nieformalnej i kreatywne placówki edukacyjne, podzielili się własnym doświadczeniem pedagogicznym, a także dostarczyli praktycznych wskazówek na temat rozwoju talentów. W ramach konferencji przeprowadzone zostały wykłady, panele oraz dyskusje. Konferencja odbyła się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz była transmitowana on-line na naszym Youtube „paderewski net”. Również jest dostępna na naszym profilu na Facebooku „Paderewski.net”.
Adresaci konferencji to min:
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Historyk, od 2020 r. dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
„Talent a wychowanie patriotyczne”
Pracuje w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego, kierując Zakładem Badań nad Dzieciństwem i Szkołą.
„Po co komu talent w szkole?”
Pracuje w Instytutucie Pamięci Narodowej.
„Odkrywcy, wynalazcy, innowatorzy – historie Polaków, którzy zmienili świat. Inspiracja czy przeżytek?”
Prezes Fundacji Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.
„Talenty w niezależnym obiegu. Indywidualna aktywność w strukturach obywatelskich”
Dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, poeta, pedagog, muzyk, animator kultury.
„Rozmowa o talentach”
Radio Gdańsk, prowadzenie panelu.
Aktorka, reżyser, choreograf, indonezjolog.
Profesor oświaty, trener mistrzów programowania, Prezes Stowarzyszenia Talent.
Poeta, kompozytor, lider Zespołu Zajazd.
Licealistka z Gdyni, autorka, wschodzący talent literacki.