Kazimierz Pułaski (1746-1779)

Talenty

  • Społecznik

Profil

Jeden z wodzów konfederacji barskiej i bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Kongres USA przyznał mu honorowe obywatelstwo – za oceanem czczony jest jako bohater. 

Biografia

Kazimierz Michał Władysław Wiktor Pułaski herbu Ślepowron urodził się w Warszawie. Wraz z licznym rodzeństwem spędził dzieciństwo w Warce, gdzie pobierał pierwsze nauki w szkole parafialnej. Następnie kształcił się w kolegium księży teatynów w Warszawie. 

Porwać króla 

Walczył o niepodległość Polski z rosyjskim zaborcą w ramach konfederacji barskiej – związku zbrojnego szlachty w obronie praw i niepodległości Rzeczypospolitej i wiary katolickiej, uznawanej dziś za pierwsze polskie powstanie narodowe. Pułaski stał się jednym z czołowych wodzów konfederackich – wzniecał powstania antyrosyjskie na Litwie i Rusi, gdzie przebił się ze swoimi oddziałami, wsławił się również m.in. obroną Jasnej Góry przed wojskami rosyjskimi. Miał też uczestniczyć w przygotowaniach do porwania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, do którego doszło w listopadzie 1771 r. Ostatecznie król został uwolniony, a zarówno przywódcy konfederacji, jak i Pułaski wypierali się udziału w porwaniu. Konfederacja upadła rok później, a Pułaski wobec oskarżeń musiał udać się na emigrację. Został zaocznie skazany na śmierć za próbę królobójstwa – nie uwzględniono jego wyjaśnień, ani protestów. Przez kilka lat tułał się po Europie. Początkowo przebywał w Turcji, a później w Niemczech. Ostatecznie znalazł się w stolicy Francji, gdzie poznał Benjamina Franklina, od którego otrzymał list polecający od Jerzego Waszyngtona, głównodowodzącego amerykańskimi siłami powstańczymi walczącymi przeciwko armii brytyjskiej na kontynencie amerykańskim. 

Uderzył na nieprzyjaciela 

„Pułaski – bohaterski Polak, poległ śmiertelnie ugodzony, walcząc o wolność Ameryki w ataku pod Savannah w dniu 9 października 1779 roku” – napis tej treści wyryli Amerykanie na wzniesionym w XIX wieku pomniku w hołdzie przybyszowi z dalekiego kraju. Kazimierz Pułaski na ziemię amerykańską przybył ponad dwa lata wcześniej. Z marszu udał się do Jerzego Waszyngtona, naczelnego wodza armii amerykańskiej, deklarując chęć walki z Anglikami. Pierwszy kontakt z wrogiem miał miejsce 11 września nad rzeczką Brandywine. Same zmagania zbrojne, choć zakończone porażką armii trzynastu zbuntowanych kolonii, nie przyniosły większych strat podkomendnym Waszyngtona, m.in. dzięki aktywności Pułaskiego. Jak czytamy w relacji Pawła Benatalou: „Pułaski ze zwykłą sobie odwagą i przenikliwością uderzył z 30 kawalerzystami na nieprzyjaciela, wstrzymując jego postęp, przez co spowodował zwłokę wielce korzystną dla naszej cofającej się armii”. Podczas bitwy Pułaski miał uratować życie samemu Waszyngtonowi. Bohaterska postawa Polaka przekonała amerykańskich parlamentarzystów, by „mianować hrabiego Pułaskiego dowódcą lekkich dragonów w randze jenerała brygady”. Pułaski rozpoczął organizowanie oddziałów amerykańskiej kawalerii – do dziś nazywany jest jej ojcem. Tragiczną bitwą w życiu Pułaskiego miała się okazać walka o port Savannah w Georgii, będący w posiadaniu Anglików. Legion Pułaskiego otrzymał trudne zadanie szturmu pozycji nieprzyjaciela od strony lądu i wdarcia się do miasta. W czasie szarży Polak został ciężko ranny kulą z kartacza. Zmarł dwa dni później, nie odzyskawszy przytomności. Miał wówczas zaledwie 34 lata. Na wieść o śmierci Pułaskiego generał Waszyngton, zadecydował, aby w dniu, w którym przyszła smutna wiadomość, hasłem w amerykańskim wojsku stał się „Pułaski”, a odzewem „Polska”. Kazimierz Pułaski został uznany za bohatera narodowego USA. O odwadze Polaka przypomina nie tylko monument ze słynnym napisem. Pułaski ma też pomniki w innych amerykańskich miastach, począwszy od Waszyngtonu, przez Baltimore po Detroit. Jego imię noszą nie tylko miasta, budynki i mosty, ale też szkoły, parki, place czy ulice. W rocznicę śmierci generała obchodzony jest General Pulaski Memorial Day. W kilku stanach na początku marca celebrowany jest również Casimir Pulaski Day, święto upamiętniające urodziny Pułaskiego. Uroczystość świętowana jest głównie w stanie Illinois, gdzie znajduje się największe skupisko Polonii amerykańskiej. Odbywają się wtedy huczne parady uliczne na część Polaka, a w wielu szkołach dzieci mają dzień wolny. 


Brak dostępu do ankiet

Aby wziąć udział w ankiecie musisz posiadać konto oraz musisz być zalogowany.Skip to content